Porzeczka czerwona Ribes rubrum

Wysyłamy w 1-2 dni

Roślina najczęściej spotykana jako krzew, w formie piennej zyskuje coraz większą popularność wraz z każdym kolejnym sezonem ogrodniczym. Tworzy zwartą, kulistą i niezwykle gęstą koronę. Jej krwistoczerwone, zebrane w długie grona owoce, pełnią funkcję nie tylko spożywczą, ale i dekoracyjną. Dojrzewają w połowie lipca, są duże i dość wyrównane pod względem wielkości. Ich cechą charakterystyczną jest cierpki, słodko - kwaskowaty smak.

Sadzonki w doniczkach - wysokość 40-70 cm

Cena: 15,00 złMasz pytania? Zapytaj naszego sprzedawcy

+48 693 192 736 info@pigwowiec.euPorzeczka czarna Ribes rubrum

Jest krzewem dorastającym do wysokości 1,5 metra, o zielonych liściach, pokrytych żółtawymi gruczołkami żywicznymi. Kwitnie w kwietniu lub maju, jego kwiaty są zebrane w grona, mają drobne płatki i w zależności od odmiany barwę żółtawą, zielonkawobrązową lub czerwonawą. Owoce, również zebrane w grona, są czerwone, kwaskowate w smaku.

Owoce czerwonej porzeczki zawierają mniej cukru od innych owoców, mają natomiast dużo kwasów organicznych, a szczególnie kwasu cytrynowego. Duża zawartość potasu wspomaga zapobieganie i leczenie nadciśnienia tętniczego. Mają dużo błonnika, który wspomaga funkcjonowanie jelit, wzmagają również apetyt. Czerwone porzeczki są bogate w witaminę C, która ma właściwości przeciwutleniające i pomaga zwalczać wolne rodniki. Zawierają też witaminy B, PP, żelazo, wapń, fosfor, a także garbniki. Wspomagają pracę układu odpornościowego, regulują też poziom cukru i cholesterolu we krwi. Oprócz właściwości zdrowotnych, mają również właściwości pielęgnacyjne - działają ściągająco, tonizująco i antybakteryjnie, dlatego są polecane osobom z cerą tłustą i trądzikową.

Owoce możemy spożywać surowe, prosto z krzaka lub dodawać do różnego rodzaju deserów. Doskonale nadają się również na przetwory - można robić z nich dżemy, soki, kompoty i galaretki. Można z nich robić także wina i nalewki.

Czerwone porzeczki są bardzo łatwe w uprawie, a w porównaniu do porzeczki czarnej są bardziej mrozoodporne i mniej wrażliwe na choroby. Nie wymagają wielu starań, więc warto posadzić kilka krzewów w ogrodzie, bo dzięki temu przy niewielkim nakładzie pracy będziemy mieć w lecie świeże, zdrowe i smaczne owoce.

Wymagania glebowe i klimatyczne

Czerwone porzeczki nie mają dużych wymagań. Będą rosły na prawie każdej ogrodowej glebie, z wyjątkiem wapiennych. Jednak najlepiej będą owocowały, rosnąc na podłożu piaszczysto-gliniastym, lekko kwaśnym, o pH 5,5-6,5. Lubią stanowiska słoneczne, ale mogą rosnąć też w lekkim zacienieniu. Są całkowicie mrozoodporne.

Sadzenie

Ziemię pod uprawę porzeczek warto przygotować wcześniej, ponieważ krzewy będą rosły w jednym miejscu przez wiele lat. Trzeba oczyścić z teren z chwastów, bo później trudniej będzie się ich pozbyć. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na chwasty wieloletnie, takie jak perz, powój czy oset. Aby je usunąć, przekopujemy glebę za pomocą wideł płaskozębnych i wyciągamy wszystkie kłącza i korzenie. Dobrze jest też sprawdzić pH gleby za pomocą kwasomierza i w miarę potrzeb wykonać zabieg odkwaszania lub zakwaszania. Przed sadzeniem warto wzbogacić glebę w substancję organiczną - można użyć obornika ( zarówno przekompostowanego, jak suszonego czy granulowanego), kompostu lub wermikompostu. Można też w sezonie poprzednim wysiać na nawóz rośliny zielone, na przykład gorczycę. Stosowane nawozy należy zawsze przemieszać z wierzchnią warstwą gleby za pomocą wideł lub szpadla.

Sadzonki z doniczek możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny, natomiast krzewy z gołym korzeniem najkorzystniej jest posadzić jesienią, w październiku lub listopadzie. Porzeczki szybko rozpoczynają wegetację, więc sadzone wiosną mogłyby nie zdążyć się ukorzenić. Jeśli jednak nie zdążymy jesienią, wiosną sadzimy je najwcześniej, jak to jest możliwe, gdy tylko ziemia rozmarznie i obeschnie.

Pielęgnacja

Ściółkowanie


Dobrze wpływa na wzrost i rozwój krzewów. Można ściółkować krzewy agrotkaniną, agrowłókniną lub wysypać korą sosnową. Porzeczka lubi wilgoć w podłożu, a ściółka ogranicza parowanie wody i dłużej utrzymuje wilgotną glebę. Hamuje też wzrost chwastów.

Odchwaszczanie

Jeśli nie stosujemy ściółki, ziemię wokół porzeczek należy regularnie odchwaszczać. Chwasty możemy wyrywać je ręcznie lub użyć motyczki lub kultywatora, który dodatkowo spulchni glebę.

Nawożenie

Porzeczki w trakcie uprawy możemy zasilać nawozami organicznymi (obornik, kompost, wermikompost) lub mineralnymi. Pamiętajmy, że porzeczka jest wrażliwa na chlorki, więc stosujemy tylko nawozy ich nie zawierające. Można skorzystać z dostępnych w centrach ogrodniczych nawozów specjalnie przeznaczonych do nawożenia krzewów owocowych. Mają one odpowiednio dobrane i zbilansowane składniki.

Podlewanie

Porzeczki mają dosyć duże wymagania wilgotnościowe i są wrażliwe na suszę. Możemy monitorować wilgotność gleby za pomocą wilgotnościomierza i w miarę potrzeb podlewać krzewy. Do podlewania najlepiej używać deszczówki, którą możemy zbierać w specjalnych beczkach czy pojemnikach.

Przycinanie

Porzeczka czerwona zawiązuje pąki na krótkopędach. W drugim roku po posadzeniu wybieramy 4-5 silnych pędów i skracamy je na wysokości około 40 cm. W kolejnych latach podobnie postępujemy z nowymi pędami jednorocznymi. Pędów starszych nie skracamy. Najładniejsze owoce wyrastają na gałązkach dwu- i trzyletnich. Należy więc zostawić kilka pędów w każdym roku, a starsze usuwać u nasady. Wycinamy wszystkie pędy starsze niż pięcioletnie, ponieważ pozostawienie ich powoduje skrócenie gron. Na bieżąco usuwamy pędy słabe, uszkodzone, pokładające się na ziemi oraz porażone przez choroby i szkodniki. Cięcie najlepiej wykonywać latem, po zakończeniu owocowania. Krzewy czerwonej porzeczki, nawet jeśli są prawidłowo przycinane, szybko się starzeją. Po 7-8 latach dobrze jest więc je odmłodzić. W tym celu ścinamy jesienią wszystkie pędy około 5 cm nad ziemią. Przycięte krzewy w pierwszym roku odrastają, a owocować zaczynają w drugim roku po przycięciu.