Czereśnia Vega Prunus avium "Vega"

Wysyłamy w 1-2 dni

Bardzo silnie rosnące drzewo z konarami uniesionymi ku górze. Wcześnie rozpoczynające owocowanie plonując corocznie i wyjątkowo obficie. Nie jest podatne na mróz oraz choroby. Owoce o szeroko-sercowatym kształcie i karminowo-żółtej barwie. Miąższ średnio soczysty, chrząstkowy, słodki, niezwykle smaczny, kremowobiały. Owoce w deszczowe lata mało wytrzymałe, czasami pękają oraz gniją. W lipcu osiągają dojrzałość zbiorczą. Czereśnia Vega zaliczana jest do odmiany żółtej prawie w całości pokrytej rumieńcem. Jej owoce robią wrażenie na polskich konsumentach, co sprawia, że jest to roślina powszechnie uprawiana. Mimo wszystko jednak jej wartość produkcyjną ocenia się słabo, ponieważ czereśnie mają tendencję do pękania. Warto wspomnieć, że Vegę otrzymano w Kanadzie poprzez skrzyżowanie odmian Bing i Victor.

Oferowane przez nas sadzonki mają wielkość od 80 do 120 cm.
 
Na czas transportu sadzonki sa odpowiednio przycinane i formowane tak, że po otrzymaniu przesyłki tylko wysadzamy je do gruntu - pamiętajac o tym aby dobrze namoczyć korzenie!

Dostępność: sadzonka z gołym korzeniem.

Cena: 17,00 złMasz pytania? Zapytaj naszego sprzedawcy

+48 693 192 736 info@pigwowiec.euCo powinniśmy wiedzieć o czereśni Vega?

Opis drzewa

Drzewo to charakteryzuje się dużą siłą wzrostu, szczególnie zaraz po posadzeniu. Dlatego też należy ją odrobinę osłabiać poprzez podkładki karłowe lub półkarłowe. Również konary będą dosyć mocne. Korona uformuje się wyniośle, ale przy tym wszystkim luźno.

Wymagania

Odmiana ta wymaga gleby głębokiej przepuszczalnej i przewiewnej, a przy tym wszystkim jeszcze żyznej, niekwaśnej i niezbyt wilgotnej. Pod żadnym pozorem nie można próbować sadzenia jej w gruncie suchym, piaszczystym i ciężkim. Uważajmy też na poziom wód gruntowych, który nie powinien przekroczyć 2 m (licząc od powierzchni ziemi).

Uprawa

Czereśnię tę należy szczepić na takich podkładkach jak niemiecka Gisela 5 czy czeska PHL-A. W takim wypadku zagęszczenie powinno wynieść 4 × 3 m – 4 × 2 m, co da ok. 830–1250 drzew na hektar. Wtedy też trzeba prowadzić tę odmianę w formie wrzecionowej.

Zbiór

Vega zaczyna owocować już w drugi rok po posadzeniu. Należy do odmian czwartego i piątego tygodnia dojrzewania. Oznacza to, że czereśnie pojawią się mniej więcej pod koniec czerwca lub na początku lipca. Trzeba na nie bardzo uważać, ponieważ są niezwykle delikatne – bardzo łatwo się odgniatają, a przy deszczach z łatwością pękają. Warto zapamiętać też odpowiednie dla tej rośliny zapylacze, np. odmiany Karesova czy Hedelfińska.

Wytrzymałość

Najistotniejsze jest to, że Vega świetnie radzi sobie z niskimi temperaturami. Notuje się też dobrą odporność na choroby kory i drewna, choć niektóre źródła podają, że odmiana ta może ulec rakowi bakteryjnemu. Jej sporą wadą jest też podatność na brunatną zgniliznę drzew pestkowych, przez którą będzie wymagała starannych oprysków.

Zabiegi ochronne

W wypadku moniliozy przede wszystkim należy wycinać porażone pędy. Co do oprysków, to można wykonać je zarówno raz, jak i dwa razy. W pierwszym wypadku zabieg wykonujemy na początku kwitnienia, gdy rozchylają się pierwsze pąki, a w drugim – i na początku, i w pełni kwitnienia. Polecane środki to przykładowo Miedzian 50 WP, Switch 62,5 WG czy Signum 33 WG.