Czereśnia Rivan Prunus avium "Rivan"

Wysyłamy w 1-2 dni

Drzewo o dosyć silnym wzroście, odporne na mróz i o niskiej wrażliwości na choroby. Wcześnie rozpoczyna owocowanie, dając co roku obfite plony. Jest to najwcześniej dojrzewająca odmiana czereśni, dlatego dojrzałość zbiorczą osiąga na przełomie maja i czerwca. Owoce bardzo odporne na pękanie, o średniej wielkości, sercowatym kształcie i ciemnoczerwonym prawie czarnym kolorze. Miąższ smaczny, kwaskowato-słodki, soczysty i miękki. Odmianę tę wyhodowano w Stacji Hodowli Roślin Balsgard w Szwecji. Na początku mówiono na nią Szwecja D., ale z czasem przechrzczono ją na obecną Rivan. Określenie to nawiązuje do pierwszych liter z nazw czereśni Wczesnej Riversa i Annonay, z krzyżówki których ją otrzymano.

Oferowane przez nas sadzonki mają wielkość od 80 do 120 cm.
 
Na czas transportu sadzonki sa odpowiednio przycinane i formowane tak, że po otrzymaniu przesyłki tylko wysadzamy je do gruntu - pamiętajac o tym aby dobrze namoczyć korzenie!

Dostępność: sadzonka z gołym korzeniem.

Cena: 17,00 złMasz pytania? Zapytaj naszego sprzedawcy

+48 693 192 736 info@pigwowiec.euCo powinniśmy wiedzieć o czereśni Rivan?

Czereśnia Rivan to jedna z najbardziej wartościowych odmian wczesnych. Zachwyciła sadowników swoją wysoką odpornością na mróz i choroby, dzięki czemu cieszy się niesłabnącą popularnością już teraz w całej Europie Środkowej. Zalicza się ją do tzw. sercówek, czyli czereśni o miękkim miąższu

Opis drzewa

Drzewo to rośnie umiarkowanie silnie, a jego korona jest prawie idealnie kulista – po prostu bardzo foremna. Przy tym wszystkim jednak okazuje się dosyć luźna, bo i średnio zagęszczona. Owoce mają kształt sercowaty, ale też  mocno ścięty od góry. W oczy rzuca się również duże zagłębienie szypułkowe. Co do skórki, to jest ona ciemnoczerwona i lśniąca. Jednak ogólnie jej powierzchnia jest dosyć nieregularna. Czerwony miąższ okazuje się zaś miękki i trochę kwaśny w smaku. Pestka jest mała i jajowata. Czereśnie Rivan zaliczymy do średniej kategorii wagowej, ponieważ jeden okaz waży ok. 4,5–5,5 g.

Owoce

Rivan zaczyna owocować w ok. 2–3 lata po posadzeniu. Plon tej odmiany będzie coroczny i prawdziwie obfity. Co więcej, pojawi się bardzo szybko. Jak już wcześniej wspomniano, jest to bowiem czereśnia pierwszego tygodnia dojrzewania, co oznacza, że zradza owoce najczęściej już na początku czerwca. Za najlepsze zapylacze dla niej uznaje się przykładowo Vegę bądź odmianę Burlat. Istotne jest także, by zbioru dokonywać stopniowo, ponieważ czereśnie te dojrzewają nierównomiernie.

Ochrona

By przeciwdziałać pękaniu owoców należących do tej odmiany, można opryskiwać drzewa roztworem chlorku wapnia. Gdy jednak wiosna będzie dosyć sucha, to nie ma potrzeby wykonywać takiego zabiegu. Jeśli z kolei interesuje nas ochrona czereśni Rivan przed ptactwem, to poleca się stosowanie siatek lub emiterów z ostrzegawczym krzykiem szpaka. Coraz częściej jednak korzysta się z metody ekologicznej, polegającej na sadzeniu wokół uprawy drzew morwy.

Nawożenie

Ze względu na małe owoce odmianę Rivan poleca się sadzić głównie na działkach czy w przydomowych ogródkach. Ponieważ czereśnia potrzebuje dużo składników odżywczych, należy ją odpowiednio nawozić. Jeśli jednak ziemia okaże się wystarczająco żyzna, to wystarczy ją tylko na wiosnę wyściółkować obornikiem. Trzeba za to wyrzekać się gleby zbyt kwaśnej, ponieważ najlepsza to taka o pH 6,8–7,1. Gdy nie ma innego wyjścia, powinno się sięgnąć po nawóz wapnowy.

Wytrzymałość

Należy też dodać, że drzewo dobrze znosi chłody, a kwiaty z kolei świetnie radzą sobie z wiosennymi przymrozkami. Poza tym Rivan praktycznie w ogóle nie poddaje się rakowi bakteryjnemu. Co równie ważne, czereśnie nadają się do transportu, a w czasie deszczów nie mają skłonności do pękania, chociaż w mocno mokre wiosny mogą nieznacznie rozrywać się na czubkach.