Czereśnia Kordia Prunus avium "Kordia"

Wysyłamy w 1-2 dni

Średnio silnie rosnące drzewo o szeroko stożkowej koronie. Odmiana odporna na mróz i wszelkie choroby, natomiast wrażliwa na przymrozki, które mogą być przyczyną mniejszego owocowania. Roślina ta wcześnie wchodzi w okres owocowania, rodząc corocznie i obficie. Odmiana o dużych, karminowoczerwonych owocach odpornych na pękanie i aromatycznym, zwięzłym miąższu. Późna odmiana deserowa, jej zbiory przypadają na koniec lipca.

Oferowane przez nas sadzonki mają wielkość od 80 do 120 cm.
 
Na czas transportu sadzonki sa odpowiednio przycinane i formowane tak, że po otrzymaniu przesyłki tylko wysadzamy je do gruntu - pamiętajac o tym aby dobrze namoczyć korzenie!

Dostępność: sadzonka z gołym korzeniem.

Cena: 17,00 złMasz pytania? Zapytaj naszego sprzedawcy

+48 693 192 736 info@pigwowiec.euCo powinniśmy wiedzieć o czereśni Kordia?

Czereśnia Kordia jest aktualnie jedną z najbardziej pożądanych odmian dosłownie na całym świecie. Jeśli chodzi o Europę, to znajduje się ona w rejestrach dużej części krajów. W Polsce czereśnia ta plasuje się również wśród najpopularniejszych odmian produkcyjnych. Cały popyt wynika z niezwykłej jakości owoców zradzanych przez Kordię. Warto dodać, że jest to przypadkowa siewka znaleziona w Czechach, z czym związana jest jej synonimiczna nazwa, czyli Kordia Techlovicka.

Opis drzewa

Drzewo na początku rośnie naprawdę silnie, ale z czasem zaczyna słabnąć i w pełni owocowania jego siła jest już umiarkowana. Podobnie ma się sprawa z koroną, która z pierwotnie stożkowatej z wiekiem zmienia się w rozłożystą i dosyć zagęszczoną. Pędy jednoroczne są średnio grube i pokryte nielicznymi przetchlinkami.

Owoce

Cechą, która wpływa na wzrost grona wielbicieli czereśni Kordia – oprócz słodkiego i pysznego smaku – jest wielkość owoców. Okazuje się, że przeciętnie ważą one od 8 do nawet 12 g. W kształcie są one regularne, sercowate, ale i stożkowe. Ich skórka w pełni dojrzałości będzie miała kolor od karminowego po ciemnobrązowy, choć z jasnymi punktami. Oprócz tego charakteryzuje się ona delikatnością i połyskiem. Jeśli chodzi o miąższ, to jest on twardy i aromatyczny, a znajdująca się w nim pestka – dość duża i ostro zakończona. Sok wyciśnięty z czereśni odmiany Kordia jest równie smaczny, co same owoce, ale też mocno barwny.

Cięcie

Ponieważ czereśnia ta rośnie dosyć intensywnie, wymaga precyzyjnego cięcia skracającego konary i regulującego tym samym wysokość drzewa. Po zbiorze owoców należy zatem przyciąć wierzchołek na dowolnej wysokości, a konary skrócić o metr. Resztę gałęzi prześwietlić. Na następne lato (w czerwcu lub lipcu) powinno się przyjrzeć odrastającym pędom i te najdłuższe w ogóle usunąć, bo i tak już nie dadzą owoców. Pozostawia się natomiast wszystkie odrosty mające do ok. 50 cm długości, ponieważ szybko zaowocują.

Zbiór

Kordia zaczyna owocować wcześnie, a jej plon przy odpowiednich warunkach jest coroczny i obfity. Zalicza się ją do odmian późnych, ponieważ należy do grupy siódmego tygodnia dojrzewania czereśni. Oznacza to zatem, że zbioru dokonuje się od drugiej połowy lipca, zazwyczaj po zbiorze owoców Hedelfińskiej. Za odpowiednie zapylacze uznaje się odmiany: Hedelfińska, Heidegger, Sam, Schneidera Późna oraz Van.

Wytrzymałość

Niekwestionowaną zaletą czereśni Kordia jest brak podatności na pękanie. Poza tym świetnie znosi ona transport, dzięki czemu jest pożądanym produktem eksportowym. Poza tym dobrze radzi sobie z chorobami.