Jest szeroko stosowany do zadrzewienia gleb suchych, piaszczystych, hałd i innych nieużytków poprzemysłowych. Wspaniale nadaje się na kolorowe żywopłoty obronne - naturalne albo strzyżone.
Oprócz walorów ozdobnych, rokitnik ma również niezwykłe wartości lecznicze. Lecznicze zastosowanie rokitnika ma długie tradycje. Wodne wyciągi z owoców i liści rokitnika były szeroko stosowane w medycynie starożytnej do leczenia chronicznych chorób żołądka, w kroplach na serce, schorzeniach wątroby, dróg oddechowych oraz najczęściej przy ropnych porażeniach skóry.
Olej z rokitnika produkowany jest w wielu krajach - stosowany jest w medycynie współczesnej do leczenia oparzeń, odmrożeń, odleżyn, gruźlicy skóry, egzemy oraz uszkodzeń skóry i błon śluzowych przez promieniowanie radioaktywne.
Młode pędy rokitnika są zakończone ostrymi cierniami. Kora na pniu i gałęziach jest podłużnie pękająca, zwykle ciemnobrunatna w różnych odcieniach. Ma niezwykle ozdobne, długie, srebrzyste listki.
W kosmetyce rokitnik również znalazł uzasadnione zastosowanie. Jego składniki wykorzystuje się w pielęgnacji cery zniszczonej, przesuszonej, łuszczącej się, ze zmarszczkami, wymagającej regeneracji, podrażnionej np. opalaniem, jak również cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym. Jest on zaliczany do składników przeciwzmarszczkowych, często stosowanych w produktach dla cer dojrzałych.
Surowcem wykorzystywanym w celach leczniczych są przede wszystkim owoce, to prawdziwe bogactwo witamin i mikroelementów.
Wśród nich są witaminy z grupy B, witamina E, F, K, P, kwas foliowy, karotenoidy, czyli prowitamina A, antocyjany, flawonoidy, fosfolipidy, sterydy, cukry, kwasy organiczne, oraz makro i mikroelementy takie jak żelazo, bor, mangan i inne.
Przetwory z rokitnika są bardzo dobrym źródłem witamin, zwłaszcza witaminy C. Stosuje się je w profilaktyce i leczeniu infekcji bakteryjnych i wirusowych, stanów zapalnych, osłabieniach, odporności i biegunkach. Olej z owoców rokitnika goi oparzenia, odleżyny, leczy stany zapalne narządów rodnych oraz uszkodzenia i choroby skóry.
Z owoców można wytwarzać dżemy, soki, przeciery. Zawiera dużo pektyn, powodujących żelowanie przetworów.