Aromat kocimiętki jest tak intensywny, że często wykorzystuję się go do odstraszania niektórych owadów, np. komarów, much, karaluchów.
Kocimiętka to wspaniała bylina rabatowa, znakomicie komponująca się takimi roślinami, jak róże, kosaćce, lawenda, przywrotnik i roślinami skalnymi.
Bylina ta doskonale nadaje się też na obwódki, które szczególnie malowniczo wyglądają wzdłuż ścieżek lub jako obramowanie trawnika.
Uprawiając kocimiętkę, należy jednak pamiętać, że roślina wymaga stałej kontroli, gdyż łatwo się rozrasta.
Jej zapach (z wyjątkiem kocimiętki cytrynowej), który pochodzi z olejków eterycznych zawierający w składzie substancje feromonowe, przyciąga też koty.
Kocimiętka to w ostatnim czasie jedna z popularniejszych bylin ogrodowych.
Jej urocze, kłosowate kwiatostany, z daleka przypominające kwitnącą lawendę, to wspaniała ozdoba rabat i doskonały materiał na obwódki.
Kocimiętka nie ma dużych wymagań uprawowych, dobrze znosi mrozy i długo kwitnie.
Kwiaty kocimiętki cenią też pszczelarze, gdyż są niezwykle miododajne i doskonale nadają się jako pożytek dla pszczół
Właściwości lecznicze kocimiętki
Kocimiętkę warto uprawiać w ogrodzie jednak nie tylko ze względu na urocze kwiaty i atrakcyjny pokrój, ale też z powodu jej właściwości leczniczych.
Liście kocimiętki właściwej zawierają w swoim składzie liczne substancje chemiczne (m.in. olejki eteryczne, irydoid nepetalakton, garbniki, gorycze), dzięki którym ziele wykazuje działanie bakteriostatyczne, przeciwzapalne, moczopędne, żółciopędne i uspokajające.
Ziele kocimiętki wykorzystuje się w leczeniu przewlekłych chorób układu pokarmowego, nawracających stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego.